Nová kolekcia šperkov Long lost z dielne Atelier Objectora je inšpirovaná starodávnymi symbolmi a objektmi, ktoré boli uctievané, používané alebo nosené ľuďmi počas celého ich života.Niektoré objekty a šperky, boli tak významné, že zostali v blízkosti svojho majiteľa aj po jeho smrti, alebo boli posunuté ďalšej generácii. Niektoré objekty zostali zabudnuté, stratené či dokonca odcudzené. Všetky však spoločne napĺňajú našu ľudskú fascináciu a potrebu obklopovať sa objektmi a symbolmi. Mnohé z nich dnes obdivujeme ako poklady, ktoré boli po stáročia stratené pod nánosmi piesku, zeme a času…

Celá kolekcia je popretkávaná minulosťou, dizajn šperkov vychádza zo symbolov, pamiatok a archeologických nálezov, ktoré obdivujem už veľmi dlho a vraciam sa k nim v tvorbe opakovane. Štruktúry šperkov sú surové, plné nedokonalostí a ako vždy, materiál - mosadz - im časom dodá typickú neopakovateľnú patinu...

Kolekcia obsahuje tri úplne nové dizajny a jeden doplňujúci, poďme si povedať niečo viac o ich symbolike a o tom aké majú miesto v mojej tvorbe :)

 

 

Venus

Figúrka Venuše je motív, ktorý bol základnou iskrou pre celú kolekciu Long Lost. Venuša, ktorú dnes mnoho z Vás nosí, predstavuje príbehy úplne bežných reálnych žien. Ich dokonalé nedokonalosti, ich silu, zraniteľnosť a odvahu.

K príveskom s Venušou preto museli pribudnúť aj náušnice!

Jej tvar vychádza z tvaru sošiek z ranného paleolitu. Ich presná funkcia známa nie je, ale často sa im pripisuje rituálny význam. Mohli symbolizovať plodnosť, zdravie, mohli byť archetypom ženského božstva, alebo dokonca mohli byť aj jednoduchým autoportrétom, či štúdiou ľudského tela.

 

 

Ancient Sun

Slnko predstavuje život, energiu.. Je to symbol, ktorý vždy tvoril veľkú časť života ľudí. Akoby aj nie, slnko je jedným z elementov, ktorý umožnil život na našej planéte. Inštinktívne sa k nemu otáča aj fauna a flóra.

Slnko sa stalo sa jedným z najuznávanejších symbolov na svete. Egypťania spájali slnko s bohmi, ako sú Ra a Horus. Stal sa tiež symbolom sily, ale aj mieru, koncentrovanej liečivej a výživnej energie....

Je to asi najminimalistickejší dizajn tejto kolekcie. Jemné napichovacie náušnice a medailónik majú ponechanú surovú štruktúru piesku a nedokonalosti z procesu odlievania. Tieto počas nosenia nadobudnú krásnu hĺbku a patinu.

 

 

Serpent

Serpent, čiže had, je jedným z najstarších a najrozšírenejších mytologických symbolov. Slovo serpent je odvodené z latinského serpens, lezúce zviera alebo had. Hady sú spájané s niektorými z najstarších rituálov známych ľudstvu a predstavujú dvojité vyjadrenie dobra a zla.

V novej kolekcii som ho spracovala do podoby náušníc, prívesku a náramku. Pri tomto dizajne som sa nechala unášať tvarom, každý kus bude totiž úplne iný! 

 

 

The Vessels

Nádoba je predmet stvorený pre ľudskú interakciu. Nie len pre svoje praktické využitie, ale aj pre svoju schopnosť naplniť našu ľudskú fascináciu objektom. .

Či už sú to nádoby určené na uchovávanie potravín, tekutín, skrášlenie priestoru, uloženie ľudských pozostatkov, ich prítomnosť v našom živote a aj po ňom, je pevná...

Nádoby ako náušnice a prívesok, tvarom vychádzajú z gréckej amfory a drobných rímskych lacrimarium tzv nádoby na slzy... Prívesok má štylizovanú štruktúru rozbitého črepu, ktorá je na každom kuse iná.

 

Ak si sa dočítal/a až sem tak ti zo srdca ďakujem za pozornosť! Celú kolekciu Long Lost nájdeš tu!

Prajem ti krásne dni!

Mya

 

Autor fotografií: Juraj Žilinčár

Modelka: Reona Sato