Mosadz, z ktorej sú vyrobené naše šperky je bezolovnatá a teda bezpečná na nosenie. Mosadz je zliatina medi s 5 - 40% zinku. Vyznačuje sa pomerne jednoduchou obrobiteľnosťou, atraktívnym vzhľadom (od červenej cez hnedšiu až po zlatú) a dobrou vodivosťou. Kombinuje sa v nej výborná tvarovateľnosť a opracovateľnosť s dobrou odolnosťou voči korózii.

Prirodzenou vlastnosťou mosadze je jej postupné tmavnutie, čím naberá jemnú patinu. Tento proces spomaľuje povrchová fixácia, ktorú pri výrobe aplikujeme na väčšinu mosadzných a drevených častí šperkov. Táto fixácia sa však môže časom či nesprávnou manipuláciou a uložením šperkov poškodiť. Viac o tom ako uchovávať a nosiť šperky sa dozviete v časti “starostlivosť”

Mosadz má veľkú výhodu vo svojej recyklovateľnosti. Keďže jej kvalita sa pri tavení neznižuje, dokážeme ju využiť na maximum. Preto všetky odrezky, malé kusy a “odpad” skladujeme a recyklujeme tavením aby sme predišli zbytočnému odpadu.

Retiazky a všetky ich súčasti ako aj drieky náušníc sú vyrobené z chirurgickej ocele.

 

Všetky drevené objekty AO vyrábame v niekoľkých prevedeniach povrchovej úpravy, lakované, olejované, ebonizované+olejované, ebonizované alebo s náterom+lakované.

V prípade lakovaných predmetov stačí jemne zotrieť prach vlhkou utierkou. Objekty nenamáčajte, neumývajte bežnými čistiacimi prostriedkami, nenechávajte ich na vlhkom mieste ani nepoužívajte na ich ošetrenie leštiace prípravky a politúru na nábytok. Pri prípadnom poškodení povrchu a laku, môžete použiť bezfarebný vosk, alebo olej na ochranu dreva aby sa drevo na poškodenom mieste ďalej neničilo. Mosadzné súčasti objektov nenatierajte olejom. Olejované objekty AO sú ošetrené zmesou minerálneho oleja a včelieho vosku. Tieto je potrebné z času na čas preolejovať minerálnym, alebo ľanovým olejom aby sa zachoval ich vzhľad a kvalita. Objekty nenamáčajte, neumývajte bežnými čistiacimi prostriedkami a nevkladajte do umývačky riadu. V prípade znečistenia, alebo po servírovaní jedla na podnosoch, nechajte po umytí dôkladne uschnúť a aplikujte pár kvapiek oleja. Záleží nám na tom aby vám prinášali naše výrobky autentický zážitok v tej najlepšej remeselnej kvalite. Preto ak máte akékoľvek otázky ohľadom starostlivosti a obnovy šperkov a objektov Atelier Objectora, ale aj o ich výrobe a iných informáciách, neváhajte nás kontaktovať.