Vitaj, v dnešnom žurnále by som ti rada povedala niečo viac o mojich stojanoch na šperky.

Stojany sú jedným z mnohých vecí v mojom portfóliu, ktoré vznikli náhodou. Prvý stojan, ktorý som vyrobila, bol pre moju dobrú priateľku, ktorá chcela niečo, na čom by si mohla vystaviť svoje milované šperky. Vďaka nej mi napadlo vytvoriť prvú pokusnú sériu stojanov v pomerne minimalistických líniach. Keďže to bol naozaj iba pokus, celkom ma prekvapilo, ako rýchlo sa zo stojanov stal (hneď po šperkoch) asi najpopulárnejší produkt v mojom portfóliu.

 

 

Aktuálne je v ponuke už tretia séria s názvom “Ode”, ktorú nájdeš tu. Ode je dostupná v dvoch prevedeniach. Orech, ktorý je už mojím klasickým, najpoužívanejším drevom. A ebonizovaný dub. Tvar mosadznej časti vychádza zo štylizácie tvaru ručného písma a názov odkazuje na lyrickú báseň, alebo pieseň, ódu.

Výrobu stojanov mám veľmi rada, pretože sa v tomto procese spája niekoľko techník a postupov, ktoré som si pozbierala tak trochu z “každého rožka” a prispôsobila presne na mieru.

Najvýraznejšou je pri ich výrobe práca s mosadzou. Najdôležitejšia časť každého stojanu je totiž jeho “kostra” vyrobená z mosadzných prútov. Každý prút je ručne tvarovaný, brúsený a zospájkovaný s ďalšími kusmi tak, aby vytvorili línie, o ktoré sa v dizajne snažím.

 

 

 

V novej sérii Ode, pribudla navyše aj ručne vyklepávaná mosadzná miska. Misky sú ponechané v jemne surovom nedokonalom tvare a povrchu.

Stojany ma nikdy neprestanú baviť, pri každom novom dizajne mám trochu viac odvahy skúšať nové veci a zapojiť do ich výroby novú techniku. Okrem misiek som v tomto prípade experimentovala aj s farebnou úpravou dubovej verzie stojanov. Ich farba je dosiahnutá zaujímavým, ale v podstate veľmi jednoduchým procesom, kedy taníny v dreve reagujú s roztokom hrdze (ocot + oceľová vlna), následkom čoho povrch dreva sčerná. Nedá sa to však dosiahnuť s každým drevom, preto som si zvolila práve dub. 

 

 

Všetky tieto kroky a malé experimenty robia z procesu výroby stojanov zážitok a ich výsledkom je predmet, ktorý môže byť nielen úžitkovým, ale aj samostatným výtvarným objektom. Len tak pre krásu…